MBTI

رمز گشایی از گوهر درونی

   وقتی به اطرافم نگاه می‌کنم و افرادی را که هر روزه یا هر چند وقت یک‌بار با آنها در ارتباط هستم مشاهده می‌کنم که بعضی از افراد با همدیگر ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و برخی از افراد از رفتارها و گفتارهای دیگران ناراحت می‌شوند و برخی دیگر این رفتارها را تحمل می‌کنند.

   امروزه نیز آنچه که دیده نمی شوند داشتن ارتباطات مؤثر است. به هر کجا نگاه می‌کنیم در ادارات، شرکت‌های خصوصی، خیابان‌ها، فروشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مطب‌ها اغلب افراد در حال کشمکش، غر زدن و عصبانیت و در حال درگیری، سروصدا، عجله و… هستند.

   آرامش کمتر دیده می‌شود افراد باهم ارتباطات دوستانه و صمیمانه برقرار نمی‌کنند درحالی‌که ارتباطات مؤثر یکی از ارکان کلیدی موفقیت است. افرادی که محیط کار و همچنین زندگی خود را تبدیل به یک محیط نمونه کرده‌اند. آرامش و رضایت خاطر دارند و این آرامش و رضایت را به دیگران هم می‌توانند منتقل کنند.

مهارت های ارتباطی

   هنگامی که ما آشنا به مهارت‌های ارتباطی نباشیم در تمامی جنبه‌های زندگی و کار با شکست مواجه می‌شویم حتی اگر به صورت محسوس متوجه آن نشویم. در صورتی که روابط مؤثر اصولی دارد و با یادگیری آنها می‌توانیم به موفقیت‌های کاری، آرامش و در نهایت رضایت خاطر برسیم و آنها را تجربه کنیم. رفتار ما در هر موقعیتی چه مثبت و چه منفی باید مناسب و تأثیرگذار باشد. هیچ کس نمی‌تواند برخوردهای ضعیف خود را در محل کار و زندگی بدون یادگیری اصول ارتباطی برطرف و بهبود بخشد.

   آیا می‌دانید که ترکیب ویژگی‌های شخصیتی متفاوت، مشخصات جدیدی را به گوهر درونی انسان‌ها می‌دهد. قطعاً در عصر ارتباطات آشنایی با تیپ‌های شخصیتی به ما کمک می‌کند بتوانیم ارتباطات خود را با دیگران افزایش دهیم و در مورد گوهر درونی، روش ارتباط، دوستی، کار و همکاری با آنها در محیط‌های مختلف بیشتر بدانیم.

 

روش MBTI که حاصل حدود یک قرن تحقیق و تفحص دانشمندان است، رفتارها، منش، طرز فکر و مسیر حرکت ما را آشکار نموده و راه خروج از درگیری‌ها و سردرگمی‌ها را هم به ما نشان می‌دهد تا بتوانیم به کمک آن مسیر زندگی‌مان را با موفقیت بیشتری طی کنیم و در واقع، کلیدی است علمی برای دستیابی به گوهر درونی انسان‌ها. باید خویشتن واقعی خود را بشناسید. باید به توانمندی‌های خود پی ببرید تا در نتیجه بتوانید در کار، زندگی خود بهترین رابطه را برقرار کنید و از انجام هر کار و فعالیتی لذت ببرید. 

نا شناخته

   چه چیز این وسط ناشناخته است. چرا ما سعی نمی‌کنیم همدیگر را بشناسیم، درک کنیم و دوست داشته باشیم. به راستی با شناخت گونه‌های شخصیتی و انواع مختلف تیپ‌ها می‌توانیم متوجه برخی از رفتارها، صحبت‌ها، واکنش‌ها و… شویم. دیگر با کوچک‌ترین رفتار همدیگر را قضاوت نمی‌کنیم، دید منفی به هم پیدا نمی‌کنیم، به آسانی از همدیگر ناراحت نمی‌شویم، معنی رفتارها را متوجه می‌شویم و همین باعث درک بیشتر می‌شود. همچنین روابط کاری، زناشویی و خانوادگی شادتری را می‌توانیم تجربه کنیم. با آشنایی همین مهارت می توانیم پنجره ای رو به دنیایی باز کنیم که همه در کنار هم شاد باشیم و به سوی موفقیت های بیشتر گام برداریم.

 

با ما همراه شوید

♥هر رزو بهترین خود باشیم♥

سمیرا براهوئی

درباره نویسنده

سلام سمیرا براهوئی هستم. هدفم از سایت فن بیان خوب ارائه مطالبی است که باعث بشه با داشتن فن بیانی خوب و شناخت همدیگر، پرقدرت و موثر در جامعه ظاهر شویم و بتوانیم در این عصر ارتباطات، بهترین روابط را در محل کار، زندگی و جامعه برقرار کنیم. هر روز بهترین خود باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *