زبان بدن در سخنرانی

زبان بدن در سخنرانی

وضعیت بدن، زبان بدن و حرکت بدن

   سلام دوست من در مقاله های گذشته راجع به سخنرانی در جمع، یادداشت در سخنرانی، چاشنی سخنرانی و… صحبت شد. اما رعایت تمامی اصول سخنرانی برای بیان پیامتان را می توان یک طرف قرار داد و  انتقال غیرکلامی برای انتقال پیامتان را طرف دیگر، که رعایت آن برای موفقیت در سخنرانی ضرورت دارد. کلمات و زبان بدن باید باهم همخوانی داشته باشند پس باقدرت، جذبه و هدفمند حرکت کنید. بگذارید اعتقاد راسخی که پشت سر ایده‌هایتان هست در چهره‌تان ظاهر شود. رویکردتان را تعدیل کنید تا نیازهای حضار را برآورده نمایید.

زبان بدن با کلامتان باید هماهنگ باشد

   اگر قرار است حضار به صحبت‌های شما باور داشته باشند و بر اساس آن‌ها عمل کنند، باید کلماتتان و زبان بدتان باهم تطابق داشته باشند. زبان بدن مؤلفه مهمی از شیوه‌ی ارتباط ماست. به همین خاطر است خوب است خودتان را در عمل ببینید و بهترین راه این است که از خودتان فیلم ویدئویی بگیرید. وقتی از کاری که انجام می‌دهید آگاه باشید. می‌توانید اقدام کنید تا هر رفتاری را که مشکل‌آفرین است حذف یا هر چیزی را که کم است عرضه کنید.

نحوه ایستادن در سخنرانی
   بهترین راه برای اینکه در ابتدای سخنرانی بایستید این است که پاهایتان را به‌اندازه عرض شانه‌تان بازکنید و نوک پایتان اندکی به سمت بیرون متمایل باشد. برای اینکه اطمینان حاصل کنید وزنتان به‌صورت یکنواخت توزیع‌شده است باید مرکز ثقلتان را پیدا کنید.

حالا چطور نایستیم؟

 • پاهایتان را خیلی نزدیک به هم قرار ندهید.
 • از اینکه انگشتان پا را به داخل بچرخانید اجتناب کنید.
 • دقت کنید پاهایتان زیاد باز نباشد.
 • یک‌پا را جلوی پای دیگر نگذارید.
 • از اینکه پاهایتان را به حالت قیچی بگذارید اجتناب کنید.
 • دقت کنید اجازه ندهید پایتان به یک‌طرف غلت بخورد یا پاشنه کفشتان را کج کنید.
 • نگذارید پاهایتان رو به سمت چپ یا راست باشد.

نحوه نشستن و ایستادن در سخنرانی

هدفمند حرکت کنید

   هر چه مراسم بزرگ‌تر و تعداد حضار بیشتر باشد باید بیشتر حرکت کنید. آنچه از همه مهم‌تر است این است که طوری حرکت کنید که هدفمند به نظر برسید نه بی‌هدف و تصادفی. حداقل سه‌گام بردارید، بایستید، تعادلتان را پیدا کنید و مدتی در همان‌جا بمانید. وقتی یک نکته را تمام می‌کنید و به سراغ نکته‌ی بعدی می‌روید مکث طولانی‌تری می‌کنید. چند ثانیه قدم زدن می‌تواند شیوه‌ی قدرتمندی برای نشان دادن این واقعیت باشد که دارید به‌پیش می‌روید. همچنین انرژی را اندکی تغییر می‌دهد و علاقه را تحریک می‌کند.
   وقتی حرکت می‌کنید با پای شروع کنید که به‌جایی که می‌روید نزدیک‌تر باشد به‌آرامی گام بردارید. اینکه چقدر به اطراف حرکت می‌کنید و به شکل و اندازه‌ی اتاق سخنرانی بستگی دارد. گام برداشتن هدفمند با یک آهنگ یکنواخت شما را دارای اعتمادبه‌نفس و مطمئن جلوه خواهد داد. هدفتان این باشد که احساس قدرت و متانت کنید. قدم‌های بلند، منظم و مصمم جدیت و اقتدار فوری به شما می‌دهد بدون اینکه متکبر به نظر برسید.

اعتماد به نفس بیشتر با حرکات بدن صحیح
   سرتان را به سمت بالا نگه‌دارید، شانه‌هایتان را عقب بکشید، شکم و باسنتان را به داخل بدهید. وقتی این‌طور بایستید، دارای اعتمادبه‌نفس به نظر می‌رسید. این وضعیت برای تنفس خوب و رسا کردن صدا نیز عالی است. پس دقت داشته باشید که کج نایستید.

نحوه زبان بدن امامی

سخنرانی در حالت نشسته

   برای سخنرانی‌های نشسته، برای اینکه برداشت مثبتی از خودتان در ذهن حضار ایجاد کنید صاف بنشینید باسنتان را ته صندلی و پاهایتان را صاف روی زمین بگذارید تا زاویه‌ای که ران‌هایتان با انحنای بدنتان زاویه 90 درجه باشد. شانه باید عقب و سربالا و چانه موازی با میز باشد. ساعدهایتان را روی میز بگذارید تا راحت بتوانید پیامتان را با ایما و اشاره‌های مناسب حمایت کنید.
   تکیه دادن به یک میزتحریر یا قسمت پشتی یک میز معمولی مثل تکیه کردن به یک‌خانه نیمه‌کاره، نامتناسب است. اگر سر را به سمت عقب کج کنید، ممکن است مغرور به نظر برسید. اگر سرتان را به پایین کج می‌کنید، علامت آسیب‌پذیری را نشان می‌دهد و هنگامی‌که سخنران‌ها سرخود را به یک‌طرف کج می‌کنند. این باعث می‌شود آن‌ها گیج و مردد به نظر برسند.
   هر چه علاقه و شور و شوق بیشتری به چیزی داشته باشید حرکات دستتان پرانرژی‌تر خواهد بود. حرکات دست باید معنادار باشد، باید تعادل را رعایت کنید. در حین سخنرانی، حرکت زیاد و کم دست نادرست است. حرکت دست باید بازتابی از شخصیتتان باشد.

حرکت سر و دست در حین سخنرانی چند هدف دارد

 • نشاط و اشتیاق را به سخنرانی می‌افزایند.
 • به‌عنوان وسایل کمکی دیداری عمل می‌کنند. به شما اجازه می‌دهند بر ایده‌هایی که مهم هستند تأکید کنید.
 • مجرای خروجی ترس و نگرانی است.
 • حرکات دست زمانی بیشترین اثربخشی رادارند که نرم و آهسته باشند. ازجمله حرکات دست:
  دست در وضعیت ولکرو: یکدست افتاده یکدست نزدیک کمر (حرکات آن کوچک و محدود است)
 • حرکت باز: کف دست رو به بالا
 • حرکت مشت و انگشت شست: دست شل مشت می‌شود و انگشت شست را روی انگشت سبابه می‌گذارند و مانع از این می‌شود که پرخاشگر به نظر برسید.

   آنچه از همه مهم‌تر است این است که حرکاتتان تنوع داشته باشید. یک رویکرد جایگزین که بسیاری از سخنرانان از آن حمایت می‌کنند این است که هر دودستتان را در جلوی نافتان قرار دهید طوری که روی‌هم قرار گیرند و انگشت‌هایتان اندکی به سمت داخل و بدن خم شود.
اشتباهات معمول درحرکت دست و بازو

 • دست‌ها پشت گذاشتن
 • دست‌ها را در جیب چپاندن
 • وضعیت ستر عورت (مثل فوتبالیست‌ها)
 • گذاشتن دست بر باسن
 • وضعیت تیرانداز
 • تا شدن دست در عرض بدن

 ازجمله حرکات آزموده شده

 • ضربه دودستی (سیاستمداران استفاده می‌کنند)
 • دورهم جمع شدن (دست‌ها به فاصله 45 سانتی‌متر در جلوی بدن روبروی هم قرار می‌گیرند.
 • ژست صداقت (دست‌ها رو به پایین)
 • بندانگشت برهنه (دست‌ها برابر با سینه و انگشتان روبه بیرون، جلسه را اداره می‌کنید)
 • ژست آدم بصیر (بازوها اندکی از بدن فاصله کف دست‌ها زاویه 45 درجه می‌سازند، الهام‌بخش است)

نحوه زبان بدن استیو

اما باور حضار…

   در چهره نیز نکته مهم این است اگر بین آنچه چهره تان می‌گوید و آنچه دهانتان می‌گوید ناهماهنگی وجود داشته باشد، حضار حرف چهره‌تان را باور خواهند کرد. لبخند زدن نشان می‌دهد از اینکه آنجا هستید خوشحالید و این بیانگر اعتمادبه‌نفستان است. حالات متعدد چهره شما به شما کمک می‌کند که افراد را تا حد زیادی مجذوب نگه‌دارید. قانون حیاتی برای حرکات و حالات چهره این است که آن‌ها را با موقعیت سازگار کنید. همچنین مهم است که به حضار فکر کنید چه نوع افرادی هستند.

زبان بدن عنصری حیاتی در ارتباط است.

♥هر روز بهترین خود باشیم♥

سمیرا براهوئی

درباره نویسنده

سلام سمیرا براهوئی هستم. هدفم از سایت فن بیان خوب ارائه مطالبی است که باعث بشه با داشتن فن بیانی خوب و شناخت همدیگر، پرقدرت و موثر در جامعه ظاهر شویم و بتوانیم در این عصر ارتباطات، بهترین روابط را در محل کار، زندگی و جامعه برقرار کنیم. هر روز بهترین خود باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *