چطور سخنران توانمند شویم؟

چطور یک سخنران توانمند شویم؟

   دوستان من سخنران‌های خوب ساخته می‌شوند آن‌ها سخنران خوب به دنیا نمی‌آیند. یادگرفتن سخنرانی سفری است که هیچ‌گاه به پایان نمی‌رسد. بعضی از افراد هرچند از سخنرانی وحشت دارند، ولی به خاطر این سخنرانی می‌کنند که متوجه ارزشی که برایشان دارد شده‌اند.

   سخنرانان خوب دائماً روی بهبود کاری که می‌کنند تمرکز داند، به این دلیل که تغییرات کوچک منجر به نتایج بزرگ می‌شود و آن ها متوجه این قضیه هستند.  اگر فقط گاه‌گاهی سخنرانی کنید، تجربه یا اعتمادبه‌نفس فراوان پیدا نخواهید کرد. پس از هر فرصتی که پیش می‌آید استفاده کنید.

   یادگیری و سخنرانی سفری است که هیچ‌گاه به پایان نمی‌رسد. بهترین سخنرانان همیشه راه‌هایی پیدا می‌کنند تا سخنرانی‌شان را بهتر کنند.

اهمیت آماده شدن برای سخنرانی

   برای اینکه به‌صورت اثربخش آماده شوید وقت بگذارید و سبک سخنرانی و محتوای آن را آماده کنید که هم شما و هم حضار از تلاش‌هایتان سود ببرید. سه نکته‌ای که در مورد سخنرانی موثر باید بیشترین توجه را به آن‌ها داشته باشید آمادگی، آمادگی و آمادگی  است.

   اگر می‌خواهید ارتباط اثربخش داشته باشید، باید برای برنامه‌ریزی، محتوا و نحوهی ایراد سخنرانی‌تان وقت بگذارید. آمادگی هرچند فکر و وقت می‌طلبد ولی جواب می‌دهد. آماده شدن اثربخش، منافع فراوانی هم برای شما و هم برای حضار دارد. سخنرانان درجه‌یک همیشه باید به مطالبات پاسخ دهند و در هر کاری که می‌کنند موفق‌تر می‌شوند.

 

سخنران

یک سخنران خوب باید بتواند:

  • سخنرانی را حضار محور کنید.

  • به کیفیت ارتباطتان اهمیت دهید.

  • یک پیام روشن ارائه دهید.

  • یک نتیجه برد برد ایجاد کنید.

زمان و تمرین

   وقت، یک منبع کمیاب و ارزشمند است و باید عاقلانه از آن استفاده کرد؛ چون سخنرانی‌ها شمارا در کانون توجه قرار می‌دهند و می‌توانند کار و کسبتان را رونق بخشد یا آجر کنند. هر چه وقت لازم است باید اختصاص دهید. در مورد اینکه چه مقدار زمان برای آماده شدن لازم است باید واقع‌گرا باشید. اما از معایب آمادگی بیش‌ازحد این است که باعث می‌شود خیلی‌ها سطح اضطرابشان بالا رود.

آمادگی

   درهرصورت آمادگی منجر به موقعیت می‌شود. اگر آن را به دست بخت و شانس بسپارید، احتمال اینکه استرس پیدا کنید و در بهترین حالت، سخنرانی متوسطی ایراد کنید بیشتر است.

پس قبل از سخنرانی متن و نحوه اجرای آن را به اندازه کافی تمرین کنید تا میزان استرس تان کاهش یابد. آمادگی لازم در ارائه یک سخنرانی موثر کمک قابل توجه ای به شما می کند.

هر روز بهترین خود باشید

سمیرا براهوئی

درباره نویسنده

سلام سمیرا براهوئی هستم. هدفم از سایت فن بیان خوب ارائه مطالبی است که باعث بشه با داشتن فن بیانی خوب و شناخت همدیگر، پرقدرت و موثر در جامعه ظاهر شویم و بتوانیم در این عصر ارتباطات، بهترین روابط را در محل کار، زندگی و جامعه برقرار کنیم. هر روز بهترین خود باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *