وسایل کمکی دیداری

وسایل کمک دیداری

استفاده‌ی اثربخش از وسایل کمکی دیداری

 

 

   سلام به شما، گاهی کلمات به‌تنهایی می‌توانند برای انتقال پیام کافی باشند. اما ضرب‌المثل یک تصویر کار هزار کلمه را می‌کند نیز صادق است و همه شما بارها آن را شنیده اید. نشان دادن نمودارها، عکس یا جداول غالباً اثربخش‌تر است. ولی به یاد داشته باشید که سخنرانی‌های قدرتمند مستلزم آن است که سخنران فقط صحبت کند.

   در نوشته های قبل راجع به موارد مرتبط به سخنرانی با هم صحبت کردیم و همچنین در نوشته قبلی که راجع به استفاده از یادداشت در سخنرانی صحبت شد ولی به نظر شما فقط از نوشته در سخنرانی می شود استفاده کرد یا از ابزارهای دیگر هم می شود بهره برد. در این نوشته راجع به ابزاهای می خواهیم صحبت کنیم که می تواند در یک سخنرانی موثر به ما کمک کند.تمرین سخنرانی

از وسایل کمکی می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • وایت بورد (حتماً از قبل پاک‌شده باشد و با ماژیک مناسب با خط خوانا بنویسید)

  • آلبوم نمودارها

  • پروژکتورهای اورهد

  • وسایل صحنه

  • بروشور (قبل از سخنرانی آن‌ها را در اختیار حضار قرار دهید با داشتن صفحاتی برای یادداشت)

  • کلیپ‌های ویدئویی (باید کوتاه و مرتبط باشد)

  • پاورپوینت

استفاده از پروزکتور

آماده کردن پاورپوینت 

   یکی از مهترین وسایل کمک دیداری پاورپوینت است که اگر به درستی استفاده نشود می تواند باعث مرگ سخنرانی شما شود. برای آماده کردن پاورپوینت: اسلایدها را حول سخنرانی‌تان برنامه‌ریزی کنید. از تصاویر، آمار، نمودارها و چیزهای مربوط دیگر استفاده کنید چیزی که به حضار می‌دهید تا به آن‌ها نگاه کنند چیز جالبی باشد و پیام‌هایی را می‌خواهید منتقل کنید تکمیل و تقویت کند. اگر می‌خواهید کارتان برجسته باشد، باید نمونه‌ی پاورپوینت خودتان را داشته باشید. یعنی پاورپوینتی را درست کنید که خاص شما باشد و شما و سخنرانی هایتان را با آن بشناسند.

پاورپونت در سخنرانی

 

توجه

 

   سخنرانی پاورپوینت باید حداقل کلمات لازم را داشته باشد. افزوده‌هایتان که باید حاوی جزئیات، اطلاعات و داده‌های زمینه‌ای باشد. در هر اسلاید از قانون 6*6 استفاده کنید 6 سطر و در هر سطر 6 کلمه. حداقل فونت 20 و حداکثر 32 در نظر بگیرید. فونت 24 یا 28 بسیار مناسب است. برای این منظور می توانید از این روش استفاده کنید(سن مسن‌ترین فرد شرکت‌کننده را می‌توانید مشخص و آن را بر 2 تقسیم کنید اندازه فونتتان به دست می‌آید.)

   شماره تیترها باید حدود 8 شماره از متن اسلایدها بیشتر باشد تا تمایز کافی وجود داشته باشد. از فونت تیتر، بی یکان و میترا استفاده کنید. برای تأکید کلمات را پررنگ کنید، از حروف خوابیده استفاده نکنید و کلمات را روی صفحه، جذاب کنید.

تمرین و زمان‌بندی

سخنرانی‌تان را با چک کردن زمان‌بندی تمرین، تمرین و تمرینکنید.

   همه می‌دانند تمرین مهم است ولی اکثریت تمرین نمی‌کنند. بسته به این شرایط سخنرانی به چه صورت است باید تمرین‌ها را انجام داد. تمرین کردن چندراه دارد. خیلی‌ها به‌صورت ذهنی تمرین می‌کنند. مزینت این روش این است که شما در هرزمانی و در هرجایی باشید می‌توانید این‌گونه تمرین کنید و عیب آن این است که وقت‌گیر است.

  •    یکی دیگر از روش‌ها تقسیم سخنرانی به بخش‌های کوچک‌تر است. غالباً توصیه می‌شود افراد جلوی آینه تمرین کنند.

  • راه دیگر استفاده از دوربین ویدئویی برای فیلم گرفتن است.

تمرین سخنرانی

  برت دکر، نویسنده کتاب باورتان کنند تا به حرفتان گوش دهند، به شیوه تازه‌ای به این مسئله می‌پردازد. او توصیه می‌کند صورت‌ها یا عکس افراد را از مجلات دربیاورید و روی یادداشت‌های چسبناک بکشید و با حضار کاغذی تمرین کنید.

 

   وقت بگذارید و کل سخنرانی را از اول تا آخر تمرین کنید. این بدان معناست که افراد قبل از اینکه از راه برسند باید بدانند چه نقش‌هایی دارند. اگر به‌عنوان یک تیم کار می‌کنید، فرصتی طلایی که در مورد سخنرانی‌تان بازخورد بگیرید. بازخورد عینی در هر تمرینی اعم از اینکه به‌تنهایی یا به‌صورت تیمی کار می‌کنید می‌تواند فوق‌العاده ارزشمند باشد. اگر قرار است ارزشمند باشد، باید صادقانه، دقیق و سازنده باشد. باید از آن استقبال کنید و مایل باشید رویکردتان را تعدیل کنید.

تمرین منجر به سخنرانی همراه با اعتمادبه‌نفس می‌شود.

 مجبور نیستید از وسایل کمکی دیداری برای سخنرانی خوب استفاده کنید، بلکه از این وسایل برای وضوح و تأثیرپذیری استفاده کنید.

♥هر روز بهترین خود باشیم♥

سمیرا براهوئی

فن بیان خوب

درباره نویسنده

سلام سمیرا براهوئی هستم. هدفم از سایت فن بیان خوب ارائه مطالبی است که باعث بشه با داشتن فن بیانی خوب و شناخت همدیگر، پرقدرت و موثر در جامعه ظاهر شویم و بتوانیم در این عصر ارتباطات، بهترین روابط را در محل کار، زندگی و جامعه برقرار کنیم. هر روز بهترین خود باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *