هنرمندانه بقاپید1

کپی کردن

هنرمندانه بقاپید

   سلام دوست من در این مقاله می خواهم با شما راجع به 5 چیزی که هیچ کس درباره‌ی خلاق بودن به شما نخواهد گفت، صحبت کنم و در مقاله بعد راجع به 5 مورد دیگر، که در مجموع 10 کارهایی که می توانید انجام دهید و از آن لذت ببرید را خواهید دانست.

تمام کسانی که نمی‌خواهند کپی‌برداری کنند هیچ‌چیزی تولید نخواهد کرد. “سالوادرو دالی

 • هنرمندانه بقاپید!

 • برای شروع صبر نکنید تا خودتان را بشناسید!

 • کتابی که می‌خواهید بخوانید، بنویسید.

 • از دستتان استفاده کنید.

 • پروژه‌های جانبی و سرگرمی داشته باشید!

به نظر شما خلاقیت چگونه به وجود می‌آید؟

   خلاقیت طی فرآیندی که در نتیجه‌ی ممارست و داشتن یک بینش جدید و با توجه به این که کل جهان هستی در یک مداربسته قرار گرفته است،حاصل می‌شود. پس هر آنچه خلق‌شده یا می‌شود، الهام پذیر از چیزهایی است که پیش از این خلق‌شده‌اند. پس کپی کردن از کارهایی که قبلاً خلق‌شده‌اند ذاتاً کار اشتباهی نیست. اگر بتوانیم به روح و تفکر خلق هر پدیده‌ای آگاه شویم، این آگاهی می‌تواند الهام‌بخش خلق اثر جدیدی از جانب ما باشد.

مورد 1 خلاق بودن: هنرمندانه بقاپید!

   از خود بپرسید آیا آن چیزی که می‌خواهید بقاپید ارزش دزدیدن دارد؟ بله یا خیر. پس به مورد بعدی بپردازید.
همه چیز در دسترس و آماده است. اگر یک چیز امروز ارزش دزدیدن نداشته باشد، شاید فردا، شاید یک ماه و شاید یک سال دیگر این ارزش را پیدا کند. هیچ‌چیز اصیل نیست. یک هنرمند خوب می‌داند که هر چیزی از جایی آمده است. بعضی از مردم این ایده را مایه‌ی افسردگی می‌دانند. اگر از تلاش برای اصیل بودن رها باشیم، می‌توانیم از تلاش برای ساختن هر چیزی از هیچ، دست‌برداریم و برای خود اعتبار کسب کنیم تا این که از آن فاصله بگیریم.

هنرمندانه قاپیدن

اصالت چیست؟ دزدی کشف نشده. “ویلیام رالف اینگ

ایده جدید چطور به وجود می آید؟

   هر ایده‌ی جدیدی، تنها ترکیب یا تلفیقی از یک یا چند ایده قبلی است. یک مثال خوب می‌شود ذکر کرد و آن ژنتیک است. در واقع شما تلفیقی از آن چیزی هستید که برمی‌گزینید تا در زندگی‌تان وارد شود. شما مجموع توانایی‌هایتان هستید. ورودی نامطلوب، خروجی نامطلوب دارد. پس این شغل شماست که ایده‌های خوب را پیش خود جمع کنید. هرچه ایده‌های خوب گرد آورید، می‌توانید بیشتر از میان آن‌ها انتخاب کنید و برای خود اعتبار کسب نمایید.
کسانی را که دوست دارید بیابید. وقتی خود را جزئی از یک مسیر خلاقانه ببینید این افراد به شما کمک می‌کند زمانی که می‌خواهید درخت خودتان را بسازید، کمتر احساس تنهایی داشته باشید. پس درخت فامیلی خود را درست کنید.
مدرسه یک چیز است، آموزش چیز دیگری. این دو هرگز به طور کامل نسبت به هم همپوشانی ندارند. چه مدرسه باشید و چه نباشید، وظیفه شما آموزش است. شما باید نسبت به دنیایی که در آن زندگی می‌کنید کنجکاو باشید. پس خودتان را تربیت کنید.

 • هر چیزی را در گوگل جستجو کنید.
 • همیشه در حال مطالعه باشید.
 • هر جا می‌روید یک دفترچه و مداد همراه داشته باشید.
 • یک فایل کشویی محکم برای جمع‌آوری کاغذهای خود نیز داشته باشید.

مورد 2 خلاق بودن: برای شروع صبر نکنید تا خودتان را بشناسید!

   اگر پیش از این که شروع به خلاق بودن کنیم، صبر کرده تا بفهمیم که چه بوده یا چه می‌خواستیم باشیم، خب پس به جای نشستن باید خودمان را بشناسیم.
سراسر دنیا یک سکوی نمایش است و مردان و زنان صرفاً بازیگرند. آن‌ها وارد و خارج می‌شوند و هر فرد در زمان حضورش بازی‌های بسیاری را انجام می‌دهد. به گونه‌ای دیگر، شما باید آن قدر جعل کنید تا بالأخره آن چیزی که می‌خواهید را خلق کنید. دو راه دیگر هم وجود دارد:

 • به چیزی وانمود کنید که آن نیستید تا آن بشوید، جعل کنید تا زمانی که موفق شوید.
 • تا زمانی که واقعاً چیزی خلق نمایید، وانمود کنید در حال خلق چیزی هستید.

شما مجبورید کاری را که دوست دارید انجام دهید، پس شروع کنید. شما حقه بازانه شروع می‌کنید و واقعی می‌شوید.گلن ا.براین

سرتاسر دنیا یک سکوی نمایش است. کار خلاقانه یک نوع تئاتر است. پس آن قدر جعل کنید تا بالأخره آن را خلق کنید.

   آنچه را دوست دارید، کپی کنید. کپی کنید، کپی کنید، کپی کنید، کپی کنید و در پایان هر کپی، خودتان را می‌یابید“یوجی یاماموتو”.

کپی کنید!

   کپی کردن چیزی شبیه به مهندسی معکوس است. مانند مکانیکی که اجزای یک ماشین را جدا می‌کند تا ببیند چگونه کار می‌کند. شما هم باید این‌گونه رفتار کنید.
   نخست باید روشن کنید از چه کسی کپی می‌کنید، سپس باید مشخص کنید چه چیزی را کپی می‌کنید. ویلسون میزنر گفته است که اگر از یکی نویسنده کپی کنید، سرقت ادبی است، ولی اگر از بسیاری از نویسندگان باشد، تحقیق است.
   چیزی که کپی می‌کنید، کمی به ترفند نیاز دارد. تنها سبک و روش را کپی نکنید. بلکه باید تفکر پشت آن را کپی کنید. اگر تنها لایه‌ی ظاهری و بیرونی کار یک شخص را بدون این که بفهمید از کجا آمده‌اند، تقلید کنید، کارتان چیزی جز یک کار پیش افتاده نخواهد بود.
   در پایان، کپی‌برداری صرف از قهرمانتان، چاپلوسی و تملق آنان نیست؛ اضافه کردن چیزهایی به دنیایی است که فقط شما می‌توانید به آن اضافه کنید.

کپی کردن اثر
مورد 3 خلاق بودن: کتابی که می‌خواهید بخوانید، بنویسید.

   یک جمله بسیار زیبا که روی من بسیار اثر گذاشت و ازش لذت می‌برم، بنویس تا اتفاق بیافتند. بنویس تا اتفاق بیافتد اسم یک کتاب نیز هست که من به شخصه از خواندن آن لذت بسیار بردم و باعث تغییراتی در زندگی من نیز شد (پیشنهاد من به شما خواندن این کتاب هست) پس آنچه را که دوست دارید، بنویسید. حال یک پرسش شکل می‌گیرد؟ چی باید بنویسیم؟ آنچه را که می‌دانید بنویسید. آنچه را که دوست دارید، بنویسید.
    ما هنر را خلق می‌کنیم، چون هنر را دوست داریم. ما به بسیاری از انواع کارها کشانده شده‌ایم، چون از افرادی که این کارها را انجام داده‌اند، الهام گرفته‌ایم. تمام تخیلات خودساخته، در واقع فن تخیل هستند.
    وقتی عاشق کاری باشیم، به کارهای دیگر علاقه نشان نمی‌دهیم. ما در آرزوی پایان و نتیجه‌ها هستیم. پس به کارهای مورد علاقه خود و قهرمانانتان فکر کنید. چه چیزی از دست دادند؟ چه چیزی خلق نکردند؟ و… اگر همه‌ی آن خالقان مورد علاقه‌ی شما دور هم جمع شوند و باهم همکاری کنند، با رهبری شما چه چیزی درست می‌کردند؟ بروید و آن را خلق کنید.
اصل ابتدایی این است: طرحی را که دوست دارید ببینید و بکشید.

بنویس تا اتفاق بیافتد
4 مورد خلاق بودن: از دستتان استفاده کنید.

   ما نمی‌دانیم ایده‌هایمان را از کجا گرفته‌ایم. چیزی که می‌دانیم این است که از لپ‌تاپ هایمان به دست نیاورده‌ایم.“جان چلیز”

   لیندا باری می‌گوید: در عصر دیجیتال از دیجیتال استفاده کنید. دستان شما اصیل‌ترین وسیله دیجیتالی است پس از آن‌ها استفاده کنید. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که هرگز نخواهید توانست آنچه را انجام می‌دهید، تا زمانی که آن را چاپ نمایید، لمس کنید. لازم است شیوه‌ای بیابید تا بدنتان را به کار ببندید. رگ‌های عصبی ما خیابان یک طرفه نیستند، همان مقدار که مغز به بدن پیغام می‌دهد، بدن هم می‌تواند به مغز پیغام برساند. این حرکت، ذهن ما را به فکر کردن وامی‌دارد.
رایانه‌ها برای ویرایش ایده‌ها و آماده کردن آن‌ها برای انتشار، بسیار خوب است، اما در حقیقت، برای خلق ایده‌ها خوب نیست.
   تام گلود، تصویرگر می‌گوید: مادامی که فکر کردن به طراحی‌اش تمام نشده باشد، از رایانه فاصله می‌گیرد، چون کارها در مسیری قرار می‌گیرند که ناخواسته زود تمام می‌شوند و این در حالی است که در کتابچه‌ی طراحی دستی من، امکان نامتناهی‌اند. در این مورد خود من هم به این نتیجه رسیدم، زمانی که می خواستم کتابم را بنویسم ابتدا از لپ تاپ استفاده کردم اما نمی توانستم پیش بروم و فکرم به درستی کار نمی کرد اما زمانی که لپ تاپ را بستم و قلم دست گرفتم، خود قلم به راحتی بر روی کاغذ حرکت می کرد و پیش می رفت.
   پس اگر فضا دارید در محل کار یا زندگی، دو ایستگاه کاری، یکی آنالوگ و یکی دیجیتال راه‌اندازی کنید. وقتی ایده‌هایتان را به آوردید، می‌توانید به ایستگاه دیجیتالتان بروید و با کمک رایانه آن را اجرا و منتشر کنید. وقتی داشتید خسته و دلسرد می شدید، به ایستگاه آنالوگ برگردید و بازی کنید.

استفاده از دست
مورد 5 خلاق بودن: پروژه‌های جانبی و سرگرم‌ها مهم هستند.

   کاری را که انجام می‌دهید، درحالی‌که قبلاً آن را به تعویق انداخته‌اید، احتمالاً همان کاری است که باید در باقیمانده عمرتان انجام دهید.”جسیکا هیش

   انسان‌های خلاق به زمانی احتیاج دارند که فقط گوشه‌ای بنشینند و هیچ کاری نکنند. پس چند کار را باز و به تعویق بیندازید. وقتی از یک کار خسته شدید به سراغ کار دیگر بروید. اگر ایده‌ای ندارید، بروید و ظرف بشویید و یا مسیری طولانی را پیاده‌رویی کنید و به یک نقطه خیره شوید. زمان بگذارید و خودتان را سرگرم کنید. گم و سرگردان شوید. اما هیچ‌چیزی از خودتان را دور نریزید.
   خیلی مهم است که یک سرگرمی داشته باشید. سرگرمی یک چیز خلاقانه است که تنها برای شماست. سرگرمی چیزی است که می‌دهد، نه این که بگیرد. اگر دو سه علاقه‌مندی دارید آن‌ها را از زندگی خود حذف نکنید. نگران جزء جزء آن ها نیز نباشید، چیزی که تمام اجزای کار شما را به هم متحد می‌کند، حقیقتی است که شما خلق کرده‌اید. روزی به عقب می‌نگرید و می‌بینید همه آن‌ها معنی پیداکرده‌اند.

“هرروز بهترین خود باشیم”

سمیرا براهوئی

منبع نوشته:کتاب هنرمندانه بقاپید

درباره نویسنده

سلام سمیرا براهوئی هستم. هدفم از سایت فن بیان خوب ارائه مطالبی است که باعث بشه با داشتن فن بیانی خوب و شناخت همدیگر، پرقدرت و موثر در جامعه ظاهر شویم و بتوانیم در این عصر ارتباطات، بهترین روابط را در محل کار، زندگی و جامعه برقرار کنیم. هر روز بهترین خود باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *