قصه آدم‌های استثنایی2

قصه آدم ها

    در مقاله قبل قصه آدم های استثنایی سن و ماه تولد افراد موفق بررسی که آیا در موفقیت آن ها تاثیر داشته؟ و در این مقاله بررسی می کنیم که آیا بهره هوشی افراد هم در موفقیت افراد تأثیر دارد؟

ترمن می‌گوید: در مورد یک فرد هیچ‌چیز مهم تر از بهره هوشی‌اش نیست، مگر احتمالاً اخلاقش. به عقیده او، در افرادی با بهره هوشی بالاست که ما باید به دنبال رهبرانی بگردیم که موجب پیشرفت علم، هنر، حکومت، تحصیلات و رفاه اجتماعی می‌شوند.

ارتباط هوش و موفقیت 

  اما تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که هوش و موفقیت آن چنان که باید باهم در ارتباط نیستند. مهارت خاصی که به شما اجازه می‌دهد خودتان را از تله مرگ برهانید، رابرت استرن برگ، روان‌شناس، آن را هوش عملی می‌نامد. هوش عملی شامل چیزهایی مثل این است که مثلاً بدانید چه چیزی را به چه کسی بگویید، چه زمانی آن را بگویید و چطور آن را بگویید که بیش‌ترین تأثیر را داشته باشد.

هوش عملی

  این روال کار است: آگاهی از انجام دادن کار است، بدون اینکه لزوماً آگاه باشید که چرا آن را می‌دانید و یا قادر به توضیح آن باشید. این در ذات خود عملی است. یعنی فی نفسه خودآگاهی به تنهایی مطرح نیست. آگاهی به شما کمک می‌کند وضعیت را درست درک کنید و آنچه را می‌خواهید به دست آورید و دقیقاً این نوعی بهره هوش متفاوت با توانایی تحلیلی سنجیده شده به وسیله بهره هوشی است.

    در کاربرد واژه علمی، هوش عمومی و هوش عملی مستقل‌اند: وجود یکی به معنای حضور دیگری نیست. می‌توانید هوش تحلیلی فراوان و هوش عملی کم و یا هوش عملی بالا و هوش تحلیلی کم داشته باشید.

بهره هوشی، تا حدی، سنجش توانایی درونی است. اما مهارت اجتماعی، آگاهی است.

تربیت فرزند 

   نکته‌ای که باید به یادداشت: نحوه تربیت فرزند. نحوه تربیت فرزند عاملی است که می‌تواند توانایی، بهره هوشی و استعداد، یک فرزند را شکوفا و یا نابود کند. در این مورد دو فلسفه به چشم می‌خورد و آن را می‌توان تقریباً بر اساس طبقات تقسیم‌بندی کرد. پدر و مادرهای ثروتمندتر بچه‌های خود را یک شیوه و پدر و مادرهای فقیرتر فرزندان خود را به شیوه‌ای دیگر تربیت می‌کنند.

  پدر و مادرهای ثروتمندتر به شدت درگیر اوقات فراغت فرزندانشان بودند و آنان را از فعالیتی به فعالیت دیگر می‌کشند و آنان را درباره معلم‌ها، مربی‌ها و همکلاسی‌هایشان سؤال پیچ می‌کنند. در عوض والدهای طبقه پایین به دنبال راهکار تحقق رشد طبیعی هستند. مواظبت از فرزند را وظیفه خود می‌دانند ولی می‌گذارند که آنان خودشان رشد و پیشرفت کنند. لارو این شیوه را تربیت هاهنگ می‌نامد.  مزیت فرهنگ را نیز نباید از یاد برد که در ایجاد مهارت‌ها در فرزندان تأثیر دارد. فرهنگی که در آن رشد می‌کنید آینده را مشخص می‌سازد. پس در این مسیر از دیگران کمک بگیرید.

   بچه‌های محروم شاید در طول سال تحصیلی بهتر از بچه‌های مرفه باشند، اما در طول تابستان از آنان عقب تر هستند. زیرا مرفه‌ها در طول تابستان بیشتر یاد می‌گیرند.

تربيت-فرزندان-شايسته

استفاده از فرصت ها  

   حال به این مسئله می‌رسیم که چگونه می‌توان از فرصت‌ها برای موفقیت استفاده کرد. هنگامی که می‌خواهید از فرصت پیش‌آمده برای موفقیت استفاده کنید، به صورت مختصر و مفید بیان کنید که به چه علت شما مناسب آن کار، مکان و… هستند، این به شما بسیار کمک می‌کند. شما باید میل به کار سخت داشته و مسئولیت‌پذیر باشید.

   عامل دیگری که برای ایجاد فرصت می‌توان اشاره کرد این است که باید به اطراف خود نگاه کنید و ببینید مردم چه نیازی دارند که در آن مکان و زمان وجود ندارد یا بسیار کم است که به چشم نمی‌آید آن را ایجاد و گسترش دهید.

   به یاد داشته باشید که از خود گذشتگی، صرفه‌جویی و پس انداز عاقلانه می‌تواند بهترین سرمایه‌گذاری باشد. همچنین می‌توان با حذف واسطه‌ها نیز به موفقیت‌های کاری دست پیدا کرد.

استقلال، پیچیدگی و رابطه‌ای میان تلاش و پاداش سه ویژگی است که کار، برای رضایت‌بخش بودن، باید آن را دارا باشد. کار باید معنادار و هدفمند باشد.

نیروهای قدرتمند   

   نکته‌ای دیگر میراث‌های فرهنگی، نیروهای قدرتمندی هستند. ریشه‌های عمیق، عمری طولانی دارند و نسل به نسل عملاً می‌تواند دست‌نخورده دوام بیاورد. حتی اگر اوضاع و احوال اقتصادی و اجتماعی و جمعیتی تولیدکننده آن‌ها از بین رفته باشند و در هدایت دیدگاه‌ها و رفتار چنان نقشی بازی می‌کنند که نمی‌توانیم دنیای خود را بدون آن‌ها تصور کنیم. موقعیت یک فرهنگ در هر یک از ابعاد او، نشان ای قاطع از چگونگی رفتار فردی است که اهل آن کشور است.

  برای موفقیت علاوه بر تمرینات بسیار و کار سخت این نکته را نیز به یاد داشته باشید که باید بعد از انجام کار استراحت کافی داشته باشید. عدم استراحت باعث می‌شود مهارت‌های تصمیم‌گیری شخص کاهش یابد و کم کم مطالبی که یاد دارد فراموش کند و نتواند در شرایط بحرانی بهترین عملکرد را داشته باشد. خود سلامت نیز، در خیلی از موارد با تحریک بیش از اندازه ذهن از بین می رود.

   یک ضرب‌المثل چینی می گه: کار سخت، برنامه‌ریزی عاقلانه، اعتمادبه‌نفس و همکاری با یک گروه کوچک در زمان خود ثمرش را خواهد داد.

کار سخت

به یاد داشته باشید

  • موفقیت از انباشت مستمر فرصت‌ها ناشی می‌شود. کی و کجا متولدشده‌اید. پدر و مادرتان چطور امرار معاش می‌کردند و کل وضعیت رشدتان همه تفاوتی چشمگیر در توفیق شما ایجاد می‌کند.

  • موفقیت می‌تواند مسیری پیش‌بینی کردنی باشد. پس باهوش‌ترین افراد لزوماً موفق‌ترین نیستند.

  • افراد موفق کسانی هستند که، از فرصت‌هایی که در اختیارشان گذاشته شده است و آنان قدرت و حضور ذهن برای قاپیدن آن‌ها را داشته‌اند.

  • ما برای ساختن دنیایی بهتر، نیاز داریم که آمیزه‌ای از فرصت‌های خوب و امتیازهای دلخواه را که امروز تعیین‌کننده موفقیت است را با جامعه‌ای جایگزین که فرصت را در اختیار همه می‌گذارد.

  • و کسی که در 360 روز سال سحرگاهان از خواب برمی‌خیزد، حتماً خانواده‌اش را به نان و نوایی می‌رساند.

                                                                                              

                                                                                                  هرروز بهتر از دیروز باشید

سمیرا براهوئی

                                                                                                                                         

درباره نویسنده

سلام سمیرا براهوئی هستم. هدفم از سایت فن بیان خوب ارائه مطالبی است که باعث بشه با داشتن فن بیانی خوب و شناخت همدیگر، پرقدرت و موثر در جامعه ظاهر شویم و بتوانیم در این عصر ارتباطات، بهترین روابط را در محل کار، زندگی و جامعه برقرار کنیم. هر روز بهترین خود باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *