قصه آدم‌های استثنایی

قصه آدم ها

     می دونید قصه آدم‌های استثنایی چیه؟

  راز موفقیت در کار و زندگی تلاش کردن است. برای موفقیت باید از همه وجود مایه گذاشت. البته این را به یاد داشته باشید که افراد بر حسب عملکرد خودشان سنجیده می‌شوند نه کس دیگر، بر مبنای توانایی‌های خودشان و نه برخی واقعیت‌های من درآوردی.

    حال این سؤال‌ها پیش می‌آید که می‌خواهیم بدانیم افراد موفق و یا رهبر موفق چه جور آدم‌هایی هستند؟ چه شخیصتی دارند و یا چقدر باهوش‌اند و یا چه جور زندگی می‌کنند و یا احتمالاً با چه استعدادی متولدشده‌اند؟ و گمان می‌کنیم که دلیل رسیدن فرد به کامیابی، آن ویژگی‌های فردی است.

افراد موفق چه جور آدم هایی هستند؟

   آنچه در این بین اهمیت دارد این است که افراد بیشتر به واسطه استعداد سخت‌کوشی خود به سوی کامیابی راه پیداکرده‌اند و تا حدی هم مدیون پدر، مادر و اصل و نسب و حمایت‌های مختلف هستند. فرهنگی که به آن تعلق داریم و میراثی که از گذشتگان به ما رسیده است. الگوها و دستاوردهای ما را شکل می‌دهند، به طوری که قادر به تصور آن نیستیم. به عبارت دیگر، کافی نیست بپرسیم که افراد موفق چه جور آدم‌های هستند. فقط با دانستن اینکه اهل کجا هستند، می‌توانیم دلیل مربوط به موفقیت یا شکست هر فرد را روشن کنیم.

مرد موفق جابز

آیا سن در موفقیت تاثیر دارد؟

   طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که علاوه بر مهارت‌های گفته‌شده پدیده سن نسبی نیز در موفقیت افراد نقش دارد، در بعضی از رنج سال‌های تولد افراد به موفقیت رسیده‌اند و بعضی از رنج سال‌های دیگر نه و این بسته به این است که افراد در چه زمانی از موفقیت سنی خود سنجیده و برگزیده شوند. علاوه بر آن ماه تولد نیز به طور مشخص در این مسئله تأثیر دارد.

بارنسلی استدلال می‌کند که این نوع توزیع سنی نادرست وقتی اتفاق می‌افتد که سه نکته وجود دارد: گزینش، گروه‌بندی و تجربه متمایز.

   اگر شما در سن پایین بگویید که چه کسی خوب و چه کسی بد است؛ اگر بااستعدادها را از بی استعدادها جدا کنید و اگر تجارب برتر در اختیار بااستعدادها قرار دهید، در آن صورت شما در نهایت مزایایی چشمگیر در اختیار آن گروه کوچکی از افراد قرار می‌دهید که نزدیک‌ترین تاریخ گزینش افراد برای موقعیت‌های مختلف متولدشده‌اند.

   این نشان‌دهنده این است که افرادی در نیمه ابتدایی سال تقویمی متولدشده‌اند اغلب در گزینش‌های مختلف نسبت به افراد متولد نیمه دوم از شانس بهتری برخوردارند. والدهایی که فرزندشان در پایان یک سال تقویمی متولدشده‌اند، اغلب پیش از شروع مهدکودک به عقب افتادن کودک خود فکر می‌کنند. این موضوع کودکان را به الگوهای توفیق و شکست، تشویق و دلسردی محدود می‌کند که برای سال‌ها و سال‌ها ادامه می‌یابد.

بیل گیتس موفق

   دهوی می‌گوید: این عجیب است که گزینش اختیاری زمان استعداد یابی به وسیله ما موجب این تأثیرات طولانی مدت می‌شود و ظاهر کسی اهمیتی نمی‌دهد.

    به ما می‌گویند تصور ما از اینکه بهترین‌ها و بااستعدادترین‌ها بی‌دردسر به اوج می‌رسند، بسیار ساده‌انگارانه است. یکسری از افراد به خاطر امتیاز تولد در نیمه ابتدایی سال، فرصتی که نه شایسته‌اش هستند و نه آن را به دست آورده‌اند و آن فرصت نقش حیاتی در رسیدن به موفقیتشان ایفا می‌کند. آن‌هایی که موفق هستند، محتملاً کسانی اند که فرصت‌هایی خاص در اختیارشان گذاشته شده است که به موفقیت‌های بیشتر منجر می‌شود و این گزینش افراد باعث به هدر رفتن استعداد افراد متولدین نیمه دوم سال می‌شود.

البته نباید فراموش کرد که اجزای اصلی موفقیت:

اشتیاق، استعداد و کار سخت است.

آیا چیزی به نام استعداد خدادادی وجود دارد؟

   پاسخ این است که بله. توفیق، استعداد و آماده سازی باعث موفقیت برخی از افراد می‌شود. اما نکته‌ای که باید به یادداشت عامل موفقیت دیگر: تمرین، تمرین و تمرین است.

عدد جادویی برای استاد شدن: ده هزار ساعت، معادل ده سال تلاش است.

فرمول جادویی

   به عقیده دانیل لویتین، عصب‌شناس: تصویر به دست آمده از پژوهش‌ها آن است که ده هزار ساعت تمرین برای رسیدن به سطح استادی و تبدیل شدن به کارشناسی در سطح جهانی در هر زمینه‌ای ضروری است.

   ظاهراً این قدر زمان برای مغز لازم است تا برای رسیدن به استادی واقعی آنچه را نیاز دارد بداند. حدوداً مدتی که در آن 10 هزار ساعت تمرین انجام می‌شود 10 سال است.

تمرین چیزی نیست که وقتی موفق شدید آن را انجام دهید. کاری است که انجام می‌دهید تا موفق شوید.

   در حقیقت، اکثر افراد فقط زمانی به آن ساعات دست پیدا می‌یابند که برنامه خاصی داشته باشند.

راهی پیدا کنید!

   برای موفقیت باید هر راهی را پیدا کرد تا بتوان تمرین بیشتر و بیشتر در حوزه کاری خود را انجام دهیم. باید از هر فرصتی که پیش می‌آید بهترین بهره‌برداری را انجام داد. باید آن فعالیت را به مشغله ذهنی تبدیل کرد و ذهن را فعال نگاه داشت.

بعضی از خوش‌اقبالی‌های صورت گرفته برای برخی از افراد باورنکردنی است.

هر روز بهترین خود باشیم

سمیرا براهوئی

ادامه دارد…

درباره نویسنده

سلام سمیرا براهوئی هستم. هدفم از سایت فن بیان خوب ارائه مطالبی است که باعث بشه با داشتن فن بیانی خوب و شناخت همدیگر، پرقدرت و موثر در جامعه ظاهر شویم و بتوانیم در این عصر ارتباطات، بهترین روابط را در محل کار، زندگی و جامعه برقرار کنیم. هر روز بهترین خود باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *