سخنرانی در جمع

سخنرانی برای جمع

سخنرانی در جمع عموم

   سلام دوست من سخنرانی اصولی دارد که در مقاله مخاطب ما نیز به آن پرداختیم. در اینجا می خواهم راجع به سخنرانی در جمع صحبت کنم.

سخنرانی در جمع عمومی نیز اصولی دارد:

  • درباره چیزی صحبت کنید که قبلاً خودتان آن را تجربه کرده باشید.
  • درباره آنچه زندگی به شما آموخته، سخن بگویید.
  • درگذشته خودتان موضوعی برای صحبت پیدا کنید.
  • خاطرات و مسائلی را که باعث شده در مسیر رشد و ترقی قرار بگیرید بیان کنید.
  • از تفریحات و سرگرمی استفاده کنید.
  • اتفاقات خاص و یا اعتقادات شخصی را بیان کنید.
  • مطمئن شوید که موضوع صحبت شما جذاب و جالب‌توجه است.
  • سعی کنید شنوندگان را نیز در سخنرانی‌تان سهیم کنید.
  • راحت و طبیعی سخن بگویید و پیام سخنرانی را با تمرکز روی ذهن و فکر شنوده برسانید.

سخنرانی عموم

تجربه قبلی

   درباره چیزی صحبت کنید که قبلا خودتان آن را تجربه کرده باشید. این موضوع باعث می شود که مخاطبان و شنوندگان این حس را داشته باشند که با یک گفتگوی واقعی سرو کار دارند. با یک موضوعی که می شود دوباره امتحان کرد و به موفقیت رسید و یا می شود امتحان نکرد و از بسیاری از اتفاقات آتی جلوگیری کرد. بهتر است این تجربه خود را با زبانی ساده، روان و ملموس بیان کنید که قابل درک و فهم باشد.

آموخته های شما   

   درباره آنچه زندگی به شما آموخته، سخن بگویید. سخن گفتن راجع به آنچه که در طول دوران عمر خود آن را تجربه کرده اید می تواند برای مخاطبین شما اثرگذار باشد و این اثرگذاری می تواند بیشتر و بیشتر شود در صورتی که آموخته های خود را با زبانی جالب و جذاب بیان کنید.

گذشته شما   

   درگذشته خودتان موضوعی برای صحبت پیدا کنید. صحبت از گذشته نیز می تواند جذاب باشد. مخاطبین می خواهند بدانند که شمایی که هم اکنون به این جایگاه و موفقیت رسیده اید و یا اگر برای عبرت گرفتن خدای ناکرده در موفقیت خوبی نیستید قبلا به چه شکل زندگی و فعالیت های اجتماعی خود را انجام می داده اید که توانسته ای در این جایگاه قرار بگیرید. چه کارهایی برای رسیدن به موفقیت برداشته اید و از چه کارهایی پرهیز کرده اید و به طور کلی راز شما را در این سخنرانی بدانند. برای این منظور خاطرات و مسائلی را که باعث شده در مسیر رشد و ترقی قرار بگیرید را بیان کنید.

تفریح و شادی   

   از تفریحات و سرگرمی استفاده کنید. استفاده از تفریح و سرگرمی می تواند سخنرانی شما را در جمع عموم و مخاطبین بسیار لذت بخش و خاطره انگیز کند. مخصوصا اگر مخاطبین شما در گروه سنی نوجوان و جوان باشند این تاثیرگذاری بسیار بالاتر خواهد رفت و مخاطبین با شما همراه خواهند شد.

تفریح و سرگرمی

اعتقادات شخصی   

   اتفاقات خاص و یا اعتقادات شخصی را نیز می توانید بیان کنید. اما نکته مهم این است که مراقب باشید که بیان آنها در جمعی از عمومی نباشد که اعتقادات خاص خود را دارند و باعث توهین و مسائل خاص مرتبط با مذاهب خاص شود.

موضوع سخنرانی   

   مطمئن شوید که موضوع صحبت شما جذاب و جالب‌توجه است. موضوع اولین چیزی است که مخاطب را خود جلب می کند که ادامه صحبت شما را گوش کند پس تلاش کنید موضوع سخنرانی خود را برای جمع جالب و جذاب با یک مثال، یک داستان و یا… بیان کنید که اثربخشی آن چند برابر شود.

همراهی شنونده   

   سعی کنید شنوندگان را نیز در سخنرانی‌تان سهیم کنید. سهیم کردن شنونده و مخاطب در سخنرانی نیز یکی دیگر از کارهایی که می تواند سخنرانی شما را اثرگذارتر کند. وقتی شنونده حس کند در سخنرانی شما نقش دارد دیگر احساس خواب آلودگی و کسلی نمی کند و با شور و اشتیاق به سخنرانی شما گوش خواهد داد.مخاطب سخنرانی

سخن راحت و طبیعی

   و در انتهای این مطالب اینکه راحت و طبیعی سخن بگویید و پیام سخنرانی خود را با تمرکز روی ذهن و فکر شنوده برسانید. این جمله را بارها و بارها شنیده اید که حرفی که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند، پس در سخنرانی خودتان باشید و راحت و طبیعی سخن بگوید. رعایت این موضوع باعث می شود که مخاطب حس کند شما هم مانند خود او هستید و شخصی ماورایی نیستید که از کره ای دیگر آمده و می خواهد چیزی های غیرواقعی و غیرملموس را بیان کند.

   پس با رعایت چند نکته که به راحتی می توانند آن را برای خود طراحی و تمرین کنید می توانید سخنرانی جذاب، جالب و تاثیرگذار برای عموم مخاطبین خود داشته باشید. 

♥هر روز بهترین خود باشیم♥

سمیرا براهوئی

درباره نویسنده

سلام سمیرا براهوئی هستم. هدفم از سایت فن بیان خوب ارائه مطالبی است که باعث بشه با داشتن فن بیانی خوب و شناخت همدیگر، پرقدرت و موثر در جامعه ظاهر شویم و بتوانیم در این عصر ارتباطات، بهترین روابط را در محل کار، زندگی و جامعه برقرار کنیم. هر روز بهترین خود باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *