رمزگشایی از گوهر درونی

  آشنایی با تیپ های شخصیتی

   روش MBTI یا  شخصیت شناسی که حاصل حدود یک قرن تحقیق و تفحص دانشمندان است، رفتارها، منش، طرز فکر و مسیر حرکت ما را آشکار نموده و راه خروج از درگیری‌ها و سردرگمی‌ها را هم به ما نشان می‌دهد تا بتوانیم به کمک آن مسیر زندگی‌مان را با موفقیت بیشتری طی کنیم و در واقع، کلیدی است علمی برای دستیابی به گوهر درونی انسان‌ها. باید خویشتن واقعی خود را بشناسید. باید به توانمندی‌های خود پی ببرید تا در نتیجه بتوانید در کار، زندگی خود بهترین رابطه را برقرار کنید و از انجام هر کار و فعالیتی لذت ببرید.

 

   هر فردی در رفتار و گفتار خود به شیوه‌ای خاص عمل می‌کند که بسته نوع ترجیحاتی است که تیپ شخصیتی او را تشکیل داده است. این شیوه شناختی می‌تواند به افراد کمک شایانی برای ایجاد و برقراری ارتباطات مؤثر انجام دهد.

ارزیابی شخصیت‌ها

   ارزیابی شخصیت‌ها بر چهار نوع می‌باشد. نوع برخوردی که ما با دنیای پیرامون خود برقرار می‌کنیم، روشی که اطلاعات را دریافت می‌کنیم، روشی که بر حسب آن برای زندگی و کارمان تصمیم‌گیری می‌کنیم و شیوه‌ای که با آن زندگی و کارمان را سر و سامان می‌دهیم.

نحوه دریافت انرژی

I درون‌گرا برون‌گرا E

نحوه دریافت اطلاعات

N شمی حسی S
نحوه تصمیم‌گیری F احساسی

فکری

T
نحوه سبک زندگی P

ملاحظه کننده

داوری کننده

J

   هر کدام از این ترجیحات با یک حرف مشخص می شود که ترکیب چهار تای آنها در کنار هم ترجیح شما را شکل می دهد. نکته قابل توجه این است که تمامی این ترجیحات نسبی هستند و با عبور فرد از دهه‌های مختلف زندگی، ژنتیک، شرایط و محیط زندگی و کار در هر فرد متفاوت خواهد شد.

16 تیپ شخصیتی

   اگر تمامی ترکیبات هشت حرفی را به دست آوریم به عدد 16 می‌رسیم. هر فردی در قالب یکی از 16 تیپ شخصیتی قرار می‌گیرد.

INTJ

INFJ

ISFJ

ISTJ

INTP

INFP

ISFP

ISTP

ENTP

ENFP

ESFP

ESTP

ENTJ

ENFJ

ESFJ

ESTJ

1)درون گرا- برون گرا

   اولین بعد تیپ شخصیتی، به این نکته مربوط است که ما با دنیا چگونه برخورد می‌کنیم و انرژی‌مان را از کجا دریافت می‌کنیم. کارل یونگ اولین کسی بود که از دو مفهوم برون‌گرا و درون‌گرا استفاده کرد، تا توضیح بدهد که ما با دنیای برون از خود و دنیای درون از خود چگونه رابطه برقرار می‌کنیم. هر کس با توجه به طبیعت خود درون‌گرا و یا برون‌گرا است. هرچند، همه‌ی ما تا اندازه‌ای هم برون‌گرا و هم درون‌گرا هستیم. با این حال اگر با توجه به طبیعت بارز خود رفتار کنیم از انرژی بیشتری برخوردار می‌شویم. کسانی که با دنیای بیرون ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند برونگرا و آنهایی که دنیای درون را ترجیح می‌دهند درون‌گرا نامیده می‌شوند.

2) حسی- شمی

   بعد دوم تیپ شخصیت بستگی به این دارد که ما معمولاً چه نوع اطلاعاتی را متوجه می‌شویم. افرادی که اطلاعات را از طریق حواس پنج‌گانه خود به دست می‌آورند را نام حسی می‌دهند. این اشخاص به آن چیزی که بشود دید، شنید، بویید، حس کرد، مزه کرد و یا تجربه کرد توجه دارند.

    اما بعضی از افراد به آنچه از یک موضوع برداشت و درک می‌کنند بیش از خود حقیقت موضوع توجه دارند. شاید افرادی را در اطرافیان خود داشته باشید که در گفتگوهای خود به این موضوع اشاره‌کرده باشند ما حس ششم داریم. بله این اشخاص از حس ششم خود بیش از حواس پنج‌گانه بهره می‌گیرند. به آنها شمی گفته می‌شود.

3)فکری- احساسی

   سومین بعد تیپ شخصیتی با تصمیم‌گیری ما و رسیدن ما به نتیجه‌گیری ارتباط دارد. همان طور که برای داشتن واکنش با دنیا دو راه و برای دریافت اطلاعات نیز دو روش متفاوت وجود دارد. برای تصمیم‌گیری نیز از دو روش استفاده می‌شود. که یکی روش فکری و دیگری روش احساسی است.

   فکری‌ها در تصمیم‌گیری‌های خودشان به صورت غیرشخصی برخورد می‌کنند و احساسی‌ها بر اساس ارزش‌های شخصی و آن چیزی که برای طرفین دارای اهمیت است تصمیم‌گیری را انجام می‌دهند.

4) قضاوتی- ادراکی

   آخرین و چهارمین بعد تیپ شخصیتی بستگی به این دارد که آیا می‌خواهیم به شکل سازمان‌یافته تری زندگی کنیم و یا داشتن استقلال بیشتر را ترجیح می‌دهیم.

    اشخاصی که بیشتر تمایل دارند در اغلب کارهای خود نظم و ترتیب خاصی داشته باشند را داوری کننده می‌نامیم و اگر کارهایشان چارچوب داشته باشد، خشنود و راضی هستند. این اشخاص روحیه داوری کننده دارند و تصمیم‌گیری را نیز دوست دارند. دوست دارند که زندگی را تحت کنترل خود داشته باشند.

   اشخاصی که آزادی عمل را دوست دارند و ترجیح می‌دهند انعطاف‌پذیر باشند و با شرایط موجود هر چه پیش آید خوش آید پیش روند، این افراد ملاحظه کننده نامیده می‌شوند. آنها دوست دارند به جای کنترل زندگی، آن را بفهمند.

 

سمیرا براهوئی

منبع نوشته:برگرفته از کتاب رمزگشایی از گوهر درونی

درباره نویسنده

سلام سمیرا براهوئی هستم. هدفم از سایت فن بیان خوب ارائه مطالبی است که باعث بشه با داشتن فن بیانی خوب و شناخت همدیگر، پرقدرت و موثر در جامعه ظاهر شویم و بتوانیم در این عصر ارتباطات، بهترین روابط را در محل کار، زندگی و جامعه برقرار کنیم. هر روز بهترین خود باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *