بهبود عملکرد ذهن

تاثیرات مثبت و منفی

تأثیرات

  سلام به شما دوست خوبم همه ما در ارتباطات خودمون با سه مورد که روی ما اثر می گذارد روبرو هستیم: ورودی، ارتباط‌ و محیط که هر کدام را با هم بررسی می کنیم.

ورودی‌ها

   به نظرتون اگر به ورودی مغز زباله وارد شود چی میشه، درسته زباله هم خارج می‌شود. کنترل چیزهایی که مغزتون مصرف می‌کنه دشوار است، چون قسمت عمده دریافتی‌ها ناخودآگاه بوده و ما نمی‌توانیم آنها را در اختیار بگیریم. ما هرگز نمی‌توانیم رشته‌های عصبی مغزمون را تغییر بدهیم اما در عوض می‌توانیم روی رفتارمون  کنترل داشته باشیم و مغز را طوری آموزش بدهیم که به چیزهایی فراتر از کمبود و حمله نگاه کند پس، باید نسبت به انتخاب ورودی‌ها فعال باشیم. دستاوردهای طول زندگی هر فرد مخلوق خود اوست. در حقیقت انتظارات ما خلاقیت را به کار می‌اندازد. هر چیزی که ببینید و بشنوید همان ورودی‌های مغزمان هستند و روی تفکرمان اثر می‌گذارند. تفکرات مثبت و الهام‌بخش و آموزنده می‌توانند ورودی‌های نامطلوب مغزمان را از بین برده و باعث بهبود عملکرد ذهن شود.

راهکارهای موفقیت، سعادت، شادی و عشق ایده‌های برای خلق بهترین‌ها توسط ذهن هستند.

ورودی به ذهن

قدم 1: مراقبت از خود در مقابل هجوم افکار منفی.

   برای همه ما اتفاق افتاده که گاهی به سراغ صحنه‌های غم‌انگیز می‌رویم این در ذات و سرشت ما نهفته است حتی اگر شدید خودمان را مقید به مثبت اندیشی تربیت‌کرده باشیم بازهم نمی‌توانیم در مواردی ناخودآگاهمان را کنترل کنیم. صاحبان رسانه‌ها این موضوع را می‌دانند و با ما مثل یک گروگان رفتار می‌کنند. بزرگ‌ترین خطر رسانه‌ها دید بد و مخربی است که نسبت به جهان در ما ایجاد می‌کنند، خبرهای جنگ، درگیری، حوادث و… . باید چیزهایی را که می‌خواهیم بدانیم، بشنویم، فیلتر کنیم و دیگر اجازه ندهیم آب‌های آلوده ذهن را کثیف کند. پس به اخبار، روزنامه‌ها و… توجه نکنید.

قدم 2: فقط حذف ورودی‌های منفی کافی نیست باید برای موفقیت، ذهنمان را با موارد مثبت و سازنده آکنده کنید تا بتوانید در مسیر موفقیت گام بردارید.

 

  اقدامک: در زمان رانندگی می‌توانید از فایل‌های صوتی درزمینهٔ موفقیت، مدیریت، فروش و… استفاده کنید آنها را بشنوید و لذت ببرید و این خود می‌تواند یک دانشگاه باشد.

ارتباط‌ها

    به نظرتون چه کسانی روی شما تأثیر می‌گذارد؟ آدم‌هایی که از روی عادت با آنها در تعامل هستید را گروه مرجع می‌نامند که می‌توانند 95% موفقیت یا شکست شمارا تعیین کنند.

  جیم ران: معتقد است که ما به‌طور میانگین تبدیل به 5 نفری می‌شویم که وقتمان را با آن‌ها می گذارانیم. او می‌گوید ما می‌توانیم با بازبینی افراد دوروبرمان، میزان سلامتی، درآمد و دیگر مؤلفه‌های شخصی را حدس بزنیم  و همگی تحت تأثیر افرادی هستند که نقش عمده‌ای در روابطمان دارند.

   نکته جالب عدم آگاهی ما نسبت به این تشابهات است. می‌دانید چرا؟ چون آرام‌آرام و به‌تدریج در این مسیر واقع می‌شویم و هیچ اجباری هم در کار نیست لذا معمولاً متوجه تغییرات نخواهیم شد.

  اقدامک: می‌توانید نام 5 نفری را که بیشترین زمانتان را با آن می‌گذرانید را بنویسید. ویژگی‌های مثبت و منفی را هم یادداشت کنید. حالا میانگین بگیرید و ببینید که وضع سلامت و درآمدشان چگونه است. روابط شما می‌تواند شمارا به قله‌های سعادت یا دره‌ی بدبختی بکشاند.

 

همچنین جیم ران بیان می کند که ارزیابی‌هایتان را به 3 دسته تقسیم کنید:

قطع رابطه ، محدود کردن روابط و توسعه رابطه

قطع رابطه:

   شاید قطع رابطه کردن با خیلی از آدم‌ها در زندگی‌تان کار ساده‌ای نباشد ولی ضروری است.با این تصمیم سخت، درواقع خودتان را نجات داده‌اید پس ارزش دارد. “امتحان کنید”. کیفیت مطلوب زندگی‌تان را تعیین کنید و سپس اطراف آدم‌هایی را بگیرید که شمارا به هدفتان می‌رسانند. فرایند رشد و تغییر، مادام‌العمر و بلاانقطاع است، پس نباید آن را شوخی بگیرید.

   هنگامی‌که میان خودتان و دیگران حدومرزهایی قائل می‌شوید. آن‌ها معمولاً به دشمنی با شما برمی‌خیزند چون تصمیم شما آینه‌ای شده و رفتارهای غلطشان را به رخشان می‌کشد اما این گناه شما نیست، اشتباه از خود آنان و رفتارهایشان است.

محدود کردن روابط:

عده‌ای را هم می‌توانید در کنارتان داشته باشد اما محدود. هیچ‌گاه تأثیر روابط را نادیده نگیرید مخصوصاً که نامحسوس هستند و ناگاه به خودتان می‌آیید و می‌بینید که چقدر عوض‌شده‌اید! شما باید دوستانتان را مشخص کنید تا بتوانید به هدف برسید.

توسعه روابط :

   می‌توانید افرادی را شناسایی کنید که درزمینهٔ های گوناگون ویژگی‌های مثبت دارند، با آن‌ها رابطه برقرار کرده و از ایشان تأثیر بپذیرید مربی دلخواهتان را پیدا کنید و از مطلب آموزشی او استفاده کنید تا به پیشرفت و موفقیت برسید.

رابطه داشتن

  اقدامک: اگر خواهان رابطه‌ای بهتر، عمیق‌تر و معنادارتری هستید از خودتان بپرسید چه کسی را می‌توانید پیدا کنید که همان ایده آل‌های شمارا داشته باشد؟

   راه دیگری که برای توسعه‌ی رابطه مفید و مؤثر هست، پیدا کردن کسی است که شمارا دررسیدن به موفقیت همراهی می‌کند و با شما همسو باشد چنین شخصی باید کاملاً مورد اعتماد شما بوده و از جسارت کافی برخوردار باشد و در راستای شکست‌ها و پیروزی‌ها باهم صحبت کنید و به‌این‌ترتیب در راستای بهبود عملکردتان به هم کمک کنید.

 

اقدامک: اشخاصی را پیدا کنید که به شما اهمیت می‌دهند و درعین‌حال به شکل بی‌رحمانه‌ای صادق هستند.

 

   سعی کنید یک مربی پیدا کنید و وقتتان را با او سپری کنید. هیچ‌کس آن‌قدر خوب نیست که به مربی و راهنما احتیاج نداشته باشد. افراد موفق همیشه آن‌هایی هستند که بهترین مربی‌ها را به استخدام می‌گیرند و از تجربیات آن‌ها به‌طور کل استفاده می‌کنند. همچنین برای بهبود عملکرد و پیشرفت باید سرمایه‌گذاری کرد. مربی‌گری و آموزش‌ها راه دوطرفه است، باید شخص پذیرای راهنمایی ارزشمند یک مربی باشد و ذهنش را آماده‌ی تأثیرپذیری از آنها کند.

کوچ

محیط 

   تغییر محیط باعث تغییر چشم اندازتان می‌شود. پس رؤیای درونی‌تان را چیزی فراتر از محیط اطرافتان انتخاب کنید. گاهی لازم است از محیط زندگی‌تان خارج شوید تا بتوانید به اهدافتان نائل آیید. وقتی صحبت از محیط به میان می‌آید. منظورم محل زندگی و محیط فیزیکی نیست، بلکه برای ایجاد شرایط مناسب باید تمام انرژی‌های منفی اطرافتان را از بین ببرید. باید محیطی بسازید که عاری از هرگونه اختلالات فیزیکی و روانی باشد تا بتواند در آن به رشد و بالندگی فکر کنید و برسید. کارهای ناتمام فشار وحشتناکی بر شما وارد می‌کند، پس هرچه سریع‌تر آنها را به پایان برسانید زیرا جلوی نیروی شما را می‌گیرند و مانع پیشرفت و ترقی شما خواهند شد.

محیط مناسب

   هنگامی‌که برای حمایت از اهدافتان محیط جدیدی به وجودمی آورید در خاطرتان باشد، هر آنچه تحمل می‌کنید را به دست خواهید آورد در حقیقت هر چیزی که فکر می‌کنید شایسته‌اش هستید، نصیبتان خواهد شد.

   زندگی بازهای شگفت‌آوری دارد، محورهایی که برای خودتان در نظر می‌گیرید ملاک تشکیل پایه‌های زندگی‌تان خواهد شد! زندگی هرکس  نتیجه تفکرات و انتخاب‌های خودش است.

   پس اگر بتوانید محیط فیزیکی، حجمی و روانی خود را تحت اختیار بگیرید، موفق خواهید شد که دنیای پر از آرامش برای خودتان بسازید. محیط شما باید به‌قدری قدرتمند باشد که از رفتارها و اهدافتان در سطح جهانی حمایت کند.

 

♥هر روز بهترین خود باشیم♥

سمیرا براهوئی

درباره نویسنده

سلام سمیرا براهوئی هستم. هدفم از سایت فن بیان خوب ارائه مطالبی است که باعث بشه با داشتن فن بیانی خوب و شناخت همدیگر، پرقدرت و موثر در جامعه ظاهر شویم و بتوانیم در این عصر ارتباطات، بهترین روابط را در محل کار، زندگی و جامعه برقرار کنیم. هر روز بهترین خود باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *