ارتباط برقرار کردن

ایجاد ارتباط موثر با دیگران

   ارتباط به معنای برخوردهای متفاوت با اشخاص متفاوت است، اما بعضی از مردم در این زمینه دچار گرفتاریهایی میشوند، علت اصلی گرفتاریهای آنها در برقراری ارتباط با یکدیگر، این است که هر کدام به شیوه خود با دیگران ارتباط برقرار میکنند.

تا به حال به این اندیشیده‌اید که چراگاهی ما باهم می‌جنگیم، نمی‌خواهیم حرف و سخن هم را بپذیریم؟ انسان‌های نخستین نیز برای بقا خودشان اغلب اوقات در حال جنگ بودند. شاید بتوان گفت که جنگ و ستیز یکی از غرایز انسانی است. اما برای بقا امروزه دیگر نباید به این غریزه بها داد باید تلاش کنیم و در مواقع بحرانی بتوانیم روی خود کنترل داشته باشیم و از این خشم و غصب کم کنیم تا به یک فرد خشمگین، بدقلق، شاکی و… تبدیل نشویم.

 

   برای این منظور باید مهارت‌هایی را یاد بگیریم. این مهارت‌ها برای برقراری ارتباط مؤثر لازم و ضروری است و این شامل ارتباطات کلامی و غیرکلامی می‌باشد. افراد در این حالت به 3 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

1- یورش گرها

   به اطراف خود بنگرید شاید افرادی را ببینید که به سخنان و حرف‌های دیگران موقع صحبت کردن توجه نمی‌کنند و صحبت افراد را قطع می‌کنند، طوری رفتار می‌کنند که انگار از همه مخصوصاً شما برتر هستند. صحبتشان با نیش و کنایه است و همیشه حالت دستوری دارد.

   این خصوصیات یک فرد یورش گر و مهاجم است. آیا چیزی جز رنجش و ناراحتی در این خصوصیات یا نظایر آن دیده می‌شود.

2- پشیمان و تأثیرپذیرها

   آیا به افرادی برخورد کرده‌اید که به دیگران اجازه می‌دهند برایشان تصمیم بگیرند و توانایی گفتن خواسته و نیاز خود را ندارند. برای اینکه همه را راضی نگه‌دارند دست به کارهایی می زند که خودش نمی‌خواهد. طوری عمل می‌کند که انگار دیگران بهتر از اویند و تقاضا و خواسته خودش را پنهان می‌کند و… . در این شیوه ارتباطی هم دلخوری، کینه و رابطه‌ای شکسته را خواهیم داشت.

3- با کفایت‌ها

   افرادی که به خودشان و دیگران احترام می‌گذارند، خواسته خود را کنار خواسته دیگران انجام می‌دهند، خودشان را دوست دارند، بهترین تصمیم‌ها هم برای خودشان هم برای دیگران می‌گیرند و سخن خود را به راحتی بیان می‌کنند حتی اگر دیگران با آن موافق نباشند. متوجه می‌شوید، حس می‌کنید، می‌بینید ارتباط و سخن گفتن با چنین فردی احساس آرامش را در پی خواهد داشت.

 

       تا زمانی که مسئولیت صد درصد زندگی خود را به عهده نگیرید این تغییر آغاز نخواهد شد. هر اتفاقی در زندگی شما بیافتد خوب یا بد خودتان تصمیم‌گیرنده هستید. خودتان به دیگران اجازه می‌دهید در زندگی و کار شما دخالت کنند، پس خودتان شادترین زندگی را می‌توانید برای خود رقم بزنید.

فقط و فقط خودتان

   می‌شود هم خودتان را دوست داشته باشید و هم دیگران را، هم به دنبال خواسته و علاقه خود روید و به خواسته دیگران هم احترام بگذارید.

 

   به یاد داشته باشید که همه را نمی‌شود راضی کرد اما می‌شود خودمان را دوست داشته باشیم. وقتی خودمان را دوست داشته باشیم، دنیا جای زیباتری خواهد شد. همه چیز زیباتر به نظر می‌رسد و می‌توانیم دیگران را هم دوست داشته باشیم. در نتیجه ارتباطات گسترده‌تری می‌توانیم ایجاد کنیم. پس می‌شود یک فرد با کفایت بود. فقط باید بخواهیم که از دنیای امنی که دور تا دور خودساخته‌ایم خارج شویم و قدم در دنیای موفقیت بگذاریم. خواستن، توانستن است فقط باید شروع کنید.

 

♥هر روز بهترین خودمان باشیم ♥

سمیرا براهوئی

درباره نویسنده

سلام سمیرا براهوئی هستم. هدفم از سایت فن بیان خوب ارائه مطالبی است که باعث بشه با داشتن فن بیانی خوب و شناخت همدیگر، پرقدرت و موثر در جامعه ظاهر شویم و بتوانیم در این عصر ارتباطات، بهترین روابط را در محل کار، زندگی و جامعه برقرار کنیم. هر روز بهترین خود باشیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *